Svatební zvyky

To, že jsme je tady pro připomenutí a někdy i poučení napsali neznamená, že je všechny chceme praktikovat :)

Tradic a pověr se ke svatbě váže bezpočet a každý kraj jiný mrav.


Loučení se svobodou:
V tradičním pojetí probíhalo tak, že se v předvečer svatby v ženichově a nevěstině domě sešli svobodní přátelé a vrstevníci snoubenců, kteří připravovali výzdobu na svatební den, jako je zdobení májky. Při tom se samozřejmě hojně popíjelo, zpívalo a tančilo. I dnes se tento zvyk těší velké oblibě. Snoubenci, každý zvlášť, se sejdou několik dní před svatbou, spolu se svými kamarády, společně zapíjí svobodu a veselí se. Na oplátku za pohoštění přinesou kamarádi před veselicí ozdobené májky,kteří se přiváží ke vstupní bráně domu,kde ženich či nevěsta bydlí. Ženich dostává májku jednu, nevěsta dvě. V oblibě je i tzv. Brána, která se staví u domu nevěsti. Jsou to dvě májky spojené uprostřed ozdobnou stuhou na nápisem „ mnoho štěstí novomanželům“

Zvací koláčky:
Rozdávají se příbuzným a známým a mohou sloužit i jako pozvání na svatební hostinu. Koláčky by měli mít alespoň tři příchutě a měla by je péct samotná nevěsta s maminkou. Podle chuti koláčků se posuzovala šikovnost budoucí hospodyňky.

Svatební zvyky a oblečení pro nevěstu

Nevěsta by měla mít čtyři věci pro štěstí. Něco zděděného (symbol rodinné tradice), něco nového (jako symbol začátku), něco půjčeného (od šťastného člověka) a něco modrého (pro štěstí).
Svatební zvyky a oblečení pro ženicha
Ženich by neměl mít na svatbě motýlka, jinak své ženě uletí.

Družičky:
jsou to svobodné dívky, které doprovázeli nevěstu k oltáři. Tento zvyk měl důležitý význam, jelikož duchové, kteří by mohli nevěstě uškodit si jí mají splést s některou z družiček. Aby tomu tak skutečně bylo, měli by mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

Rozsypávání květin:
Děti příbuzných, které jsou pozváni na svatbu jdou v čele svatebního průvodu do kostela či jiné obřadní síně a rozhazují kolem květiny. Tyto květiny by měly přilákat bohyni plodnosti.
Navlékání chomoutu:
Po ukončeném obřadu před radnicí nebo kostelem navlékají ženichovi jeho kamarádi na krk chomout a přivazují mu na nohu kouli. To proto, aby si lépe uvědomil, že již není svobodný!
Házení svatební kytice:
Po ukončení obřadu hodí nevěsta za sebe svou kytici. Která dívka ji chytí, se bude do roka vdávat.
Zatahování:
Kamarádi obou novomanželů napnou po ukončení obřadu p před východem z kostela, či jiné obřadní síně ,provaz ozdobený např. stuhami, dětskými hračkami či květinami a dovolí novomanželům pokračovat v cestě , jen tehdy,když se ženich tzv. vyplatí. Tímto způsobem se ženich vykupuje ze svých mládeneckých hříchů
Rozbíjení talířů:
Těsně před vstupem na svatební hostinu hodí někdo z přátel nebo přímo obsluha restaurace na zem před novomanžele talíř. Podle pověry, střepy přinášejí štěstí. Novomanželé je musí společnými silami zamést a uklidit. Měli by si schovat jeden střípek pro štěstí!
Pojídání z jednoho talíře:
Pojídání polévky při svatební hostině z jednoho talíře je zvyk snad nejstarší a taktéž nejčastěji dodržovaný. Je v něm zakořeněno poznání, že od této doby už bude třeba dávat a brát ze společného rovným dílem.

Svatební dorty a krájení dortu

Krájení svatebního dortu přichází po svatebním menu. Ženich drží nevěstě ruku, kterou dort zakrojuje a symbolicky ji tím pomáhá. První kousek podává ženich nevěstě, druhý nevěsta ženichovi, další jejím a jeho rodičům a teprve pak ostatním svatebčanům.

Svatební blahopřání

Blahopřání čte osoba k tomu vhodná, a to po slavnostním obědě. Z pravidla by to měl být svědek nevěsty či ženicha. Za každé přání novomanželé poděkují, případně jej komentují.

Vybírání peněz do střevíčku

Tento zvyk se provádí většinou zhruba v polovině svatebního veselí, po hostině. Pár dobrovolníků z řad svatebčanů se převlečou do kostýmu a sehrají scénku, při které obcházejí hosty a vybírají peníze do střevíčku nevěsty. Měla by to být vtipná nikoho se nedotýkající scénka. Peníze se pak odevzdají novomanželům na přilepšenou.
Poznávání ženicha / nevěsty:
Dobrovolníci z řad svatebních hostů se seřadí vedle sebe, tak aby nevěsta/ženich neviděli jejich pořadí a pak nevěsta/ ženich se zavázanýma očima po hmatu poznávají dvojí drahou polovičku.
Tanec se závojem:
Kolem půlnoci si nevěsta sundá závoj a se zavřenýma očima začíná tančit. Svobodné přítelkyně tančí kolem ní. Nevěsta se pokusí jednu z nich chytit a nasadit jí závoj. Pověra praví, že ta,která je polapena, bude příští nevěstou.
Únos nevěsty.
Přátelé se domluví a odvezou nevěstu nepozorovaně ze svatebního veselí na nějaké tajné místo. Ženich jí musí hledat a jestliže svou nevěstu nenajde, musí zaplatit výkupné. Únos symbolizuje odloučení dívky od jejich rodičů a přechod do manželství. Pozor při tomto zvyku na různé okolnosti, které často pak pokazí celý svatební den! S tímto zvykem by měli oba novomanželé nejprve souhlasit!!!
Přenášení nevěsty přes práh
Ženich svou nevěstu po návratu z hostiny přenese přes práh jejich nového společného domova. Přelstí tak zlé duchy,kteří číhají právě pod prahem. Začíná tím tak symbolicky i jejich společný život.


Tvorba webu zdarma s Webnode Webnode